Leírás
Magnézium-glicinát, a magnézium egyik legjobban hasznosuló és legkönnyebben felszívódó fajtája!
Étrend-kiegészítő kapszulánk fő hatóanyaga az emberi szervezet működéséhez nélkülözhetetlen magnézium, azon belül is az egyik legjobban hasznosuló, szerves kelátos formája, a magnézium-glicinát, mely kiváló felszívódást és emésztőrendszeri tolerálhatóságot kínál. Szerves magnéziumból és glicin aminosavból képződik, így az egyik legideálisabb formaként ismert a magnézium készítmények között. Ez a kombináció könnyen felszívódik, és nincs hashajtó hatása, mint a magnézium egyes formáinak. Ráadásul a napi adag 350 mg hatóanyagot tartalmaz, mely több, mint 90%-a az ajánlott napi bevitelnek!
Mit kell tudnod a magnézium-glicinátról?
Gyakran nevezik magnézium-biszglicinátnak, ami a molekula felépítéséről kapta a nevét, hiszen két glicin molekula kötődik egy magnézium molekulához. A magnézium-glicinát, és a magnézium-biszglicinát valójában ugyanannak a dolognak az elnevezése.
Ezen kívül gyakran találkozhatsz a magnézium-glicinát kelát, vagy kelátos magnézium-glicinát nevekkel is, amik szimplán annyit jelentenek, hogy a molekulához aminosav (ez esetben glicin) kötődik.
- A magnézium hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez és a normál pszichológiai funkció fenntartásához.
- Részt vesz a normál csontozat fenntartásában, hozzájárul a normál izomműködéshez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
Miért ez a magnézium leginkább hasznosuló formája?
A legtöbb magnézium készítménynek csupán a 4%-a hasznosul a szervezetben. Elvonják a vizet a vékonybélből, és kiürülnek a szervezetből. A magnézium-glicinát felépítésének köszönhetően sokkal kevesebb vizet köt meg, hiszen a két glicin molekula már elfoglalja annak a helynek egy részét, amit a víz be tudna tölteni.
A glicin ereje
A glicin ezen kívül segít a bél pH értékének helyreállításában, ezáltal még inkább támogatja a magnézium felszívódását. A glicin valójában egy aminosav, aminek önmagában is számos egészségügyi pozitív hatása van, hiszen az aminosavak köztudottan segítik a szervezetet megszabadítani a toxikus szabad gyököktől. Továbbá a magnézium-glicinát kíméli a gyomrot, és az emésztő rendszert.
Nem hiába több magnézium-glicinát felhasználó is azt tapasztalta, hogy ebben a formában akár nagyobb mennyiséget is el tudnak fogyasztani emésztőszervi problémák-, vagy hasmenés kialakulása nélkül.
Mit kell tudnod a magnéziumról ezen kívül?
A magnézium a negyedik leggyakoribb ásványi anyag a testedben. Több, mint 300 anyagcsere-reakcióban vesz részt, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi egészség szempontjából, beleértve az energiatermelést, a vérnyomás-szabályozást, az ideg jelátvitelt és az izom összehúzódást.
Érdekes módon az alacsony szint számos betegséghez kapcsolódik, például a 2-es típusú cukorbetegséghez, a szívbetegséghez, a hangulati rendellenességekhez és a migrénhez. Annak ellenére, hogy ez az ásványi anyag számos olyan teljes ételben megtalálható, mint a zöld leveles zöldségek, hüvelyesek, diófélék és magvak, sok ember nem tudja megfelelően kielégíteni magnézium igényét.
A bevitel fokozása érdekében sokan fordulnak étrend-kiegészítőkhöz. Mivel azonban a magnézium többféle változata létezik, érdemes körültekintően választani és figyelembe venni olyan fontos szempontokat, melyekből kiderül, hogy az adott magnézium típus jól tolerálható-e a szervezetünk számára, nem okoz-e hasmenést és olyan formában van-e jelen, ami hatékony felszívódást eredményez, mint a kelátos kötésű magnézium-glicinát.
Milyen ételeket érdemes fogyasztani, amelyek magas magnézium tartalommal rendelkeznek?
- leveles zöldségek
- avokádó
- étcsokoládé
- hüvelyesek
- teljes kiőrlésű gabonák
- diófélék
- Magvak
Kutatások a magnézium-glicinátot illetően:
Különböző tudományos publikációkból kiderül, hogy a glicinát lehetséges előnyeit kutatták már az alvásra gyakorolt hatását illetően, ahogy próbáltak arra is fényt deríteni, lehet-e összefüggés a depresszió és a magnéziumhiány között. Van néhány kutatás is, amely azt sugallja, hogy a magnézium-glicinát szedése segíthet csökkenteni a szorongást, ennek ellenére mindenképpen konzultálj kezelőorvosoddal, mielőtt erre a célra szednéd.
A magnézium-hiány jelei lehetnek:
- Izomgörcsök
- Koncentrációs problémák
- Migrén
- Alvászavar, álmatlanság
- Fibromyalgia
- Gyakori hangulatváltozások
- Idegesség
- Kimerültség – függetlenül az alvás mennyiségétől
- Depresszió
Miért nem tudunk elegendő mennyiségű magnéziumot bevinni táplálkozással?
Felmérések szerint az amerikai lakosság 56-68%-a nem visz be elegendő mennyiségű magnéziumot étkezése során. Ennek okai közé tartozik többek között, hogy:
- a nem organikus, és feldolgozott ételeknek alacsony a magnézium tartalma.
- az étkezés nagy részét kitevő cukor, fehér liszt, és húsok a napi ajánlott magnézium bevitel kevesebb, mint 20%-át tartalmazzák.
- a főzés és sütés során jelentősen csökken a termékekben található magnéziumszint.
- D-vitamin hiány esetén csökken a magnézium felszívódása.
- bizonyos gyógyszerkészítmények szedése gátolja a magnézium felszívódását (antibiotikumok, savlekötők).
Mennyi magnéziumot kellene naponta fogyasztani?
Sajnos erre a kérdésre nincsen egyértelmű válasz, hiszen számos tényező befolyásolja azt, hogy mennyi magnéziumra van valakinek szüksége. Ilyen például a nem, az étkezés és tápanyagbevitel minősége, az egészségügyi problémák megléte, vagy a napi fizikai aktivitás mennyisége. Felnőttek számára ajánlott napi vitamin és ásványi anyag beviteli referencia értékek (NRV) alapján napi 375 mg magnéziumról szükséges gondoskodni.